октобар 18, 2024

Beogradska Nedelja

Најновије вести из Србије на енглеском, најновије вести о Косову на енглеском, вести о српској економији, српске пословне вести, вести о српској политици, балканске регионалне вести у …

24 за Карија, 17 за БАМ, 16 за Едвардса и САД Стеамролл Србија – Олимпијски кошаркашки турнир за мушкарце Париз 2024.

АБУ ДАБИ (УАЕ) – САД су показале класу и отвориле меч високог профила са Србијом. 105-79 Победа у предолимпијској пријатељској утакмици.

Србија је држала око 15 минута пре него што су САД кренуле у трку 31-5 да преузму контролу. САД су показале заиста избалансиран напор пред 12.517 навијача на Етихад арени у Абу Дабију.

Утакмица је имала додатну интригу када се узме у обзир да се САД и Србија састају на отварању Олимпијских игара у Групи Ц 28. јула на стадиону Пјер Морој у Лилу.

Прича о игри

Србија је дан раније у Абу Дабију изгубила од Аустралије са 84-73, док су САД 15. јула савладале Океаније са 98-92.

Србија је поново остала без повређеног Богдана Богдановића, који је пропустио и утакмицу Аустралије. Амерички главни тренер Стив Кер је у међувремену искористио своју трећу различиту стартну поставу у три пријатељске утакмице са Стефом Каријем, Џру Холидејом, Џејсоном Тејтумом, Леброном Џејмсом и Џоелом Ембидом.

Кари се рано запалио, постигао је првих 9 поена Америке и постигао резултат 9-9. Његова веза са Леброном Џејмсом већ делује оштро.

Ентони Едвардс је ушао касно у првој четвртини и постигао 7 узастопних поена САД-а и повео Србију у вођство од 28-26, а Јокић је учинио своју уобичајену руку у држању Србије у већем делу прве четвртине. Џокер је поново веома гласан као вођа и показује доста интензитета.

САД су се мучиле са преокретима, а две тројке Србије повеле су Европљане са 34-28. Кари се вратио и преузео тројку, полагање и игру од четири поена пре него што је тројка Едвардса довела Американце у предност 47-40 – Србија је отишла на тајм-аут након нерешених 40-40.

READ  Светско првенство Србије у рвању | игра

Следећи је био Бам Адебајо — изнутра и споља — и Ентони Дејвис који је силазио са клупе са голом и заштитом обода, респективно, док су САД на полувремену порасле са 59-45. Ако Дејвис прихвати да ради лоше – опет, одбрану, скрининг – овај тим достиже нови ниво.

Американци су постигли првих 12 поена у другом полувремену и повећали јастук на 26 поена, 71-45. И било је 83-58 после три четвртине.

Америка никада није одустала јер је Џејмс ушао у четврту четвртину и играо углавном у смеће. Али 39-годишњи ветеран је озбиљно схватио посао – као и остатак тима који није дозволио Србији да добије било какав замах.

Играч игре

Керр је користио дугу ротацију, али је Адебајо био јак са 17, укључујући 3 тројке, уз 8 скокова и 3 асистенције.

Кари је завршио са тимским рекордом од 24 поена уз 6 тројки за 21 минут, Ентони Дејвис је имао 7 поена, 6 скокова и 6 блокада, а Ентони Едвардс 16 поена.

Јокић је надиграо Србију са 16 поена и 11 скокова, а Алекса Аврамовић је додао 14 поена.

Статистика игре

Србија је остварила 40,8 одсто конверзија са терена, укључујући 29,4 одсто из даљине. Такође су били надјачани са 38-26. Американци су били врући са три поена, шутирајући 16 од 36 за 44,4 одсто.

Кључне карактеристике игре

Американци су изгледали много боље него против Аустралије, посебно су завршили снажно након што су се Бумери вратили у игру и дозволили да се стегне.

Адебаио-ова офанзивна продукција даје Керу неке добре опције, а Дејвис је поново заблистао са импресивном заштитом фелги. Спремност да подели лопту је такође охрабрујућа за Кера. Ова утакмица је јака изјава за кошарку САД. Они су веома популарни.

Американци имају заказана још два тренинга са утакмицом 20. јула против Јужног Судана у лондонској О2 арени, где ће 22. јула играти и Немачку.

Два тима ће играти са Јужним Суданом и Порториком у Групи Ц након што САД и Србија почну своје олимпијске кампање.

Србија ће 22. јула у Београду угостити Грчку и имати још једну пријатељску утакмицу.

Светислав Бешић ће бити одушевљен што се Богдановић вратио, а овај губитак ће бити оштар подсетник колико посла треба да се уради. То Србији даје мали подстицај за предстојећу утакмицу за 11 дана.