септембар 19, 2024

Кошарка на Олимпијским играма 2024. – Четири бода из утакмице САД против Србије

Након што је лако прошао прве четири утакмице на Олимпијским играма 2024. године, звјездани кошаркашки тим САД озбиљно је уплашен од стране Србије и троструког најбољег играча НБА лиге Николе Јокића у полуфиналу у четвртак, заостајавши чак 17 поена и ушао у заостатак у последњој четвртини са 13 поена.

Србија је водила више од 35 од 40 минута, али су САД одржале предност када је дошло време. Последњи период припао је тиму САД, који је надиграо Србију са 32-15 и заувек је повео захваљујући хет-трику Стивена Карија са 2:24 до краја утакмице у победи од 95-91.

Кари је имао свој најбољи учинак за Сједињене Државе, постигао је 36 поена – што је мање од олимпијског рекорда Кармела Ентонија у мушкој кошарци у САД и највише од америчког играча у нокаут утакмици, према ЕСПН Статс & Информатион. Сједињеним Државама су били потребни скоро сви ти бодови, заједно са сјајним учинком Леброна Џејмса, да би напредовали и суочили се са домаћином Француском за злато у суботу.

Ево сажетака са најузбудљивијих америчких кошаркашких утакмица од њиховог обрачуна са Шпанијом у финалима 2008. и 2012. године.

Није исто што и Србија

Ово је био трећи сусрет тима САД и Србије овог лета. Американци су лако победили у претходна два меча, победивши у егзибиционом мечу у Абу Дабију резултатом 105-79 и првом мечу групне фазе резултатом 110-84.

READ  Великих десет нуди велики нови ТВ уговор са Фок-ом, НБЦ-јем и ЦБС-ом - али не и са ЕСПН-ом

У обе утакмице Србија је имала проблема са покушајима за три поена, погодивши 19 од 71 покушаја (27%). Али овога пута то се није догодило. Предвођена 4 од 6 тројки голмана Алексе Аврамовића и по три успешна покушаја Богдана Богдановића и Еугена Добрика, Србија је погодила пет тројки у свакој од прве три четвртине док је водила са десет.

Осим бољег шута, Србија се више ослањала на Јокића. Србија је изједначила са Сједињеним Америчким Државама са звездом Денвер Нагетса на терену у групном мечу, али их је надмашила са 26 поена разлике за седам минута и 15 секунди колико је провео на клупи. Овога пута Јокић је одиграо скоро 38 минута игре од 40 минута, а Србија је током кратких пауза успела да повећа предност. Утакмицу је завршио са 17 поена и 11 асистенција, што је највећи број на утакмици.

Комбинација је учинила да Србија изгледа као највећи тест за тим САД од којег се очекивало да уђе на Олимпијске игре.

Тим САД затвара врата ветеранима

Пошто је већину Олимпијских игара провео играјући у дубоком саставу, амерички селектор Стив Кер се у великој мери ослањао на своје ветеране за меч. Једина замена коју је Керр направио у четвртој четвртини до последњих осам секунди утакмице била је увођење Џоела Ембиида уместо Ентонија Дејвиса. То је дало тиму САД завршни састав који је укључивао четири најбоља играча: Карија, Ембиида, Кевина Дурента и Леброна Џејмса, заједно са Девином Букером — јединим играчем у тој групи млађим од 30 година.

READ  Умрли су тркачи освајачи олимпијских медаља Тори Бој, Калвин Дејвис

Ветерански тим појачао је одбрану. Србија није успела да постигне ниједан хет-трик у четвртој четвртини, постигла је само 9 покушаја, а укупно је постигла само 15 поена након што је постигла најмање 22 поена у свакој од прва три периода. Остваривање више одбрана омогућило је Сједињеним Државама да преузму вођство у игри, укључујући украдену лопту и погодак Карија, што је Американцима донело највећу предност од пет поена.

С друге стране, тимске звезде су успеле да постижу гол против сложне одбране Србије. Највише се памтио Каријев хет-трик, који је уследио после дивног додавања Ембиида. Али Дурент је такође направио велику грешку након што је Србија смањила заостатак на два поена захваљујући Богдановићевом хет-трику на 56 секунди до краја.

У међувремену, Џејмс је био свуда у игри. Током целе четврте четвртине постигао је 6 поена, 6 скокова и 4 асистенције и завршио утакмицу са другим олимпијским хет-триком у каријери: 16 поена, 12 скокова и 10 асистенција. Према ЕСПН Статс & Информатион, он је први мушки кошаркаш који је икада постигао више трипл-дабл на Олимпијским играма, а претходно је то учинио 2012.

Стив игра боље

Тим САД је могао да издржи само прве три четвртине захваљујући бриљантности Карија. После спорог почетка свог олимпијског дебија, где је постигао 29 поена на 10 од 28 шутева у прве четири утакмице Сједињених Држава, надмашио је тај укупан број у полуфиналу.

Кари је био импресиван на почетку, постигао је 14 од првих 15 поена Сједињених Држава, укључујући четири тројке у том периоду. Његових девет тројки на утакмици биле су друге по броју америчких кошаркаша на Олимпијским играма икада – Ентони је направио 10 против Нигерије 2012.

READ  НФЛ недеља 11: 49ерс добија 'А+' за победу у понедељак, Џајантси добија 'Д' за ружан пораз од Лавова

У последњим минутима Кари је поново преузео контролу над игром, постигао је седам од последњих 11 поена америчког тима, укључујући два слободна бацања осам секунди пре краја утакмице.

Изненадне борбе на клупи

Током Олимпијских игара, укључујући и групни меч са Србијом, други тим САД у саставу Дурант, Дејвис, Бам Адебајо, Ентони Едвардс и Дерик Вајт успели су да продуже вођство. Дурент је у четвртак ушао са најбољим позитивним резултатом у САД (+72), а пратио га је Едвардс (+65).

То није био случај у полуфиналу. Дурант (+5) је једини Американац који је постигао позитиван поен, а Американци су га надмашили са 16 поена у 6:46 за Вајт. Дурент је полако почео утакмицу, постигавши само 2 поена при шутевима 1 од 5 током прве три четвртине, пре него што је постигао 3 од 3 у четвртој четвртини, док су остала четири америчка резервиста постигла само девет поена заједно.

Кер ће вероватно морати да промени стручни штаб репрезентације САД пре утакмице за златну медаљу, која ће се одржати у суботу. Као што се десило када су се Сједињене Америчке Државе сусреле са Србијом у групној фази, звезда Бостон Селтикса Џејсон Тејтум није био међу стартном поставом у полуфиналу, пошто је узео паузу од играња. Бек Индијана Пејсерса Тајриз Халибуртон био је други амерички играч који није учествовао у утакмици у четвртак.