октобар 26, 2024

Џуд Белингем помаже Енглеској да победи Србију

Евро 2024. је у потпуности у току и испунио је популарност. Немачка је упозорила свет сјајном нападачком представом против Шкотске у уводном мечу. Шпанија је обезбедила снажну победу над Хрватском, док је бранилац титуле Италија почела потеру за узастопним континенталним крунама победом над Албанијом.

Енглеска се сматра једним од фаворита за победу, пошто је узела сва три бода на отварању групне фазе против Србије. Победник Лиге шампиона Џуд Белингам је ударцем главом завршио утакмицу у Гелзенкирхену у Немачкој у корист Енглеске резултатом 1-0. Упркос тихој афери, Герет Саутгејт ће бити одушевљен резултатом јер се нада да ће освојити своју прву титулу шампиона Европе. Енглеска је прва након ремија Данске против Словачке и надамо се да ће бити у бољој форми како турнир буде одмицао.

Беллингхам је рано повео Енглеској

Навијачи су били жељни да се дочепају тога УК карте На отварању против Србије, Три лава су добрим стартом узвратила гостима. Људи Герета Саутгејта рано су повели, а талисман Реал Мадрида поново је био у центру пажње. Двадесетогодишњи освајач Лиге шампиона дриблингом је прошао поред српске одбране након што је одбио центаршут саиграча Букаио Саке и победио Бредрака Рајковића. Енглеска публика је узвикивала „Хеј Јуде“ док је бодрила стрелца.

У доби од 20 година и 353 дана, Постао је трећи најмлађи Белингемов голгетер За Три лава на Еуру, Вејн Руни је имао 18 година и 237 дана када је постигао гол на Еуру 2004, а Мајкл Овен је започео своју кампању за постизање голова са 20 година и 189 дана на истом турниру.

READ  Кинеска биљка крива што је село у Србији поцрвенело од загађења

Прва права шанса Србији дошла је у 25. минуту када су људи Герета Саутгејта замало платили цену за лошу игру бека. Александер-Арнолд није успео да задржи додавање Деклана Рајса и српски напад је кренуо на грешку, додајући лопту свом мету Александру Митровићу, али он није успео да погоди мету.

Осим ударца упозорења Митровића, у првом полувремену је у великој мери доминирала Енглеска, која је задржала 55% поседа. Умало је Кајл Вокер да повећа резултат у 25. минуту након што је на десном крилу примио сјајан пас Саке. Дефанзивац Манчестер ситија искористио је свој темпо да одбије притисак Страхинче Павловића и спусти ниску лопту ка голу, али је његов ударац скренуо поред стативе.

Прву измену „орлови“ су направили тако што је Филип Младеновић у 43. минуту заменио Филипа Костића, али је Енглеска на одмор отишла са заслуженим вођством. Међутим, прво полувреме је било устајало јер је Белингемов ударац главом видео само један ударац у гол.

Србија је доминирала у другом полувремену

Орлови су полувреме почели увођењем Ивана Илића за Немању Кутеља у другој трећини. Били су бољи тим после паузе, два пута су тестирали Енглеза Џордана Пикфорда.

Драган Стојковић је направио дуплу измену у 61. минуту, Александар Митровић је уступио место Душану Тадићу, а Лука Јовић заменио Сашу Лукића. Две замене донеле су Србији изједначење скоро пет минута касније пошто је Тадићева невероватна контрола лопте победила Кирана Трипијеа и Деклана Рајса. Бивши играч Ајакса је убацио лопту до отвореног Јовија, али Пикфорд је био ту да покупи фигуре.

READ  Навијачи пуше као "ултрафашистичка" српска застава изложена током финала Аустралијан опена

Дошао је кратак период замена; Конор Галагер је у 69. минуту одбацио Трента Александер-Арнолда док се Енглеска мучила да одржи замах. Србија је узвратила пошто је Велко Бирманчивић заменио Андрију Живковића у 74. минуту, а Енглез Букајо Сака Џарода Боуена у 76. минуту.

Хари Кејн је умало погодио у 77. минуту, савладавши Милоша Вељковића и елегантан центаршут Боуена, али је Предрац Рајковић ударио главом о пречку и сачувао Србију у животу. Пикфорд је спасао преокрет у 83. минуту после фантастичног поготка Душана Влаховића са 22 јарде. Кејн је у касној утакмици упутио још један сјајан ударац Бирманчевића.

У напетом другом полувремену Енглеска је узела сва три бода на мечу. Енглеска није изгубила утакмицу на Еуру од Еура 2004. када је изгубила од Француске са 2-1 када је водила на полувремену. Три лава су победила у сва четири од прва четири меча под Саутгејтом. Одржали су чист гол у свакој од последњих пет утакмица групне фазе, поставши прва нација у историји Европског првенства која је остварила овај подвиг.

Енглеска борба у нападу

Хари Кејн је издржао фрустрирајућу ноћ пред голом, само је ударцем главом погодио циљ. Одбрана Србије задржала је освајача Златне копачке Бундеслиге до 24 додира и пет пута га одузела.

Ово је још један лош сценарио Најбољи играч у Премијер лиги Бил Фоден, који је узвратио у дресу Енглеске. Офанзивни везни фудбалер Манчестер Ситија изгубио је лопту 10 пута и није успео да упише ниједан ударац. Бивши играч Ситија Мика Ричардс био је фрустриран након нерешеног резултата, а Герет Саутгејт је критиковао Фодена због играња ван позиције. „За Ман Сити функционише ако игра десно или лево или број 10 због ротације“, рекао је стручњак за ЦБС. „Са Фоденом, веома је тужно видети играча тог квалитета који се игра ван позиције“, наставио је он.

READ  Босна: Татански споразум 25 година подијељене политике живи Вијести из Хрватске

Следећи мечеви

Енглеска ће се суочити са познатим противником када ће се 20. јуна суочити са Данском. Нерешен резултат је био реприза полуфинала Еура 2020, које је Енглеска победила са 2-1. Захваљујући ремију Данске против Словеније у првој утакмици, Три лава ће се квалификовати у осмину финала и победом у четвртак победити у групи Ц.

Србија је на дну групе и надамо се да ће се вратити победом против Словеније истог дана. Орлови ће у следеће коло кренути са великим надама након охрабрујуће друге утакмице против Енглеске. Победа Данске могла би да доведе до њиховог преласка на друго место, али реми или пораз би могли да им ставе шансе да дођу у нокаут рунду.