септембар 19, 2024

Париз 2024: Србија победила Хрватску и освојила треће место на Олимпијским играма

Заслуге: Европска аквакултура/Анико Ковач

Србија је освојила своју трећу узастопну олимпијску титулу у ватерполу за мушкарце, копирајући Велику Британију (1908, 1912, 1920) и Мађарску (2000, 2004, 2008) пошто су поновиле своје победе у Рију и Токију. Срби су пркосили свим изгледима: иако од те титуле 2021. нису освојили ниједну међународну медаљу, вратили су се у Паризу после ужасних резултата у припремним утакмицама и савладали Хрватску добрим шутерским учинком. Сједињене Државе су узеле бронзу пошто су прекинуле победнички низ Мађарске у распуцавању.

После две златне медаље на Олимпијским играма у Токију, седморица њихових најбољих играча су то дневно – барем у репрезентацији – назвали са две златне медаље у банци, а преобликовани српски тим морао је да се носи углавном са падовима и повременим упс. Девето место Европљана 2022. довело је до оставке њиховог легендарног селектора Дејана Чависа, али под новим шефом Урошем Стевановићем, још увек су били далеко од тога да иду до краја. Осим што су завршили међу прва четири у Фукуоки, где су били четврти, нису се пласирали у полуфинале на великим турнирима.

Овде у Паризу изгледало је да се тај тренд наставио. После тесне победе од 16-15 против Јапана, уништили су их Аустралијанци (3-8), признали 15 Шпанији и 17 Мађарској и морали су да копају веома дубоко да би победом обезбедили најмање место у четвртфиналу. Против Француске.

Међутим, резултати су се развили када су се нашли у лакшој половини секције, а њихов менталитет „без губитка“ заједно са још увек изванредним ватерполо вештинама довели су их до финала. После 11-метарске борбе Николе Јакшића против Грчке у четвртфиналу, лако су победили збуњени амерички тим са 10-6, ау финалу су скоро ходали по води, док Хрвати нису могли да достигну ниво који су познавали. У овим играма могу.

READ  Светско првенство Србије у рвању | игра

Упркос томе што је гол Марка Бијака направио разлику у полуфиналу против Мађарске, хрватски голман овога пута није успео да заустави своје кључне тачке. Срби су после осам минута повели са 5-2 и то је одлучило остатак утакмице. Хрвати су били приморани да јуре игру и овога пута нису могли да издрже притисак. Долазећи овде, видели су огромну прилику пред собом, пошто су последњих година неколико пута победили Србе – након што су избацили Шпанију и Мађарску, задатак је изгледао могући. Испоставило се да су те две победе узеле данак на крају дугог турнира, а на крају дуге и напорне сезоне већ су се пласирали у финале и Европског и Светског првенства.

Недостајала им је прецизност која им је била потребна, док су Срби са лакоћом нашли задњи део мреже. На почетку друге водили су 7-3, а док су Хрвати на моменте играли добро, Срби су погађали у кључним тренуцима, а Никола Тедовић је постигао 1:12 у периоду за 8-5 пре одмора.

Тренд се наставио и у трећој четвртини, а шутери су поново правили проблеме. Виктор Разовић, а затим Радомир Драшовић довели су свој тим у предност са 9-5, па 10-6. Хрвати су могли да повуку један, али су знали да почетак последњег периода резултатом 11-8 неће бити лак задатак.

Четрдесет секунди након четврте, умирући ударац Јосипа Вирлика након одбијања дао им је наду – али нису могли да смање заостатак до гола. Срби су постигли три узастопна гола и изједначили на 2-2 у првој трећини и никада се нису приближили. Њихова последња озбиљна шанса била је појачање средином четвртине, али њихова поставка није функционисала, а после блокираног ударца јунака полуфинала Лорена Фадовића, Дедовићева експлозија је завршила борбу са 3:13. Посетите 12-9 часова. Под временским притиском, Хрвати су шутирали из свих углова, али су ове лопте биле лак плен за српске играче или голмана Радослава Филиповића, који је сачувао максимум за последњи меч. Забележио је 10 одбрана при 48% од 21 ударца – док су два хрватска голмана имала 7 хватања између себе. Ово се показало одлучујућим јер је Филиповићев проценат пао испод 50% када су у последњих 75 секунди постигнута још два гола Хрвата. Између њих, Милош Кук је постигао трећи погодак из непосредне близине и крунисао одличан учинак.

READ  Српски премијер упутио је оштро упозорење Новаку Ђоковићу

У последња два минута, играчи са клупе Србије су у неверици држали главе у рукама – може се претпоставити да никада нису ни помислили да ће овога пута завршити на врху олимпијског постоља.

Искористили су своје шансе и то је довело до историјског тројке – а три играча – Душан Мандић, Никола Јакшић и Сава Ранделовић – такође су промовисани у класу троструких олимпијских шампиона, придруживши се два Британца и осмочланом клубу. Мађари су до сада примљени. То их види у сукобу са легендама игре као што су Тессо Киермати, Тхомас Цасас, Керкели Кисс, Тибор Бенедек и Петер Пирес.

Први пут од 2008. није било свеевропско постоље на крају мушког турнира. У мечу за бронзану медаљу настављена је утакмица Мађарске против САД. Њихова стопа шута у првом полувремену била је достојна мађарске традиције; Заостајали су са 3-4 и 16/3. Најбољи учинак имали су у трећој утакмици, када су први пут повели са 5-4, али су убрзо одустали од два акциона гола, па су САД повеле са 5-6 пред завршни део. Ту су Мађари коначно нашли свој ритам и за пет минута кренули су у серију од 3-0 и повели са 8-6. Ипак, остали су без горива у последња три минута. Нису могли да одбију два ман-довна и нису могли да створе бољу шансу у нерешеном резултату 8-8 после тајм аута са 1:30 до краја. Имали су коначан посед, али два покушаја нису била довољна за постизање победника.

Међутим, у теорији, са магијом Соме Вогел, они нису у невољи јер је стрељаштво била њихова територија последњих година. Иако не овај пут. Након што је њихова легенда у пензији, Денез Варга погодио пречку из првог покушаја – баш као и меч – кренули су у силазну спиралу. Вогел није успео да улови, док су њихови стрелци промашили још два пенала и било је готово у три рунде. У полуфиналу против Хрватске промашили су 7 пенала у низу (3 на утакмици у петак, овог пута 1+3), што је било довољно да се у Паризу виде празних руку.

READ  Косово позива ЕУ да осуди 'кршење' међународних споразума Србије

Грчка је завршила на петом месту у утакмици против Шпаније, док је Италија победила Аустралију и завршила на седмом месту.